Terénní práce pro děti a mládež

Co je to terénní práce?

Terénní práce vyhledává a oslovuje děti a mladé lidi na místech, kde se scházejí. Poskytuje jim poradenství a sociální servis. Terénní pracovník, odborně streetworker, je pomáhající pracovník, jehož "kanceláří" je přirozené prostředí klientů - ulice, parky, kluby, herny, nádraží aj. Služby jsou poskytovány bezplatně.

Co nabízí terénní pracovník svým klientům?

Terénní pracovník pomáhá s řešením každodenních i životních trablů, pomáhá orientovat se v nastalé situaci, nabízí pomoc, podporu, pochopení.

Proč nedojdou do nízkoprahového klubu?

Mnoho mladých lidí má se službami špatnou zkušenost, zažili odmítnutí nebo se cítí kontaktem se světem dospělých ohroženi a mnohdy právem. Jsou to děti, které nejsou schopny samy vyhledat pomoc, často je ani nenapadne, že pomoc potřebují. Terénní služba je tu mimo jiné proto, aby kvalifikovaně shromažďovala poznatky o životě mladých lidí a byla schopna tyto poznatky dále zprostředkovávat odpovědným lidem, např. na úřadech, ve školách. Terénní práce je vysoce účinný nástroj komunikace s dospívajícími.

Proč nejsou schopni sami vyhledat pomoc?

Protože nechtějí - ze strachu, z neznalosti, ze zvyku, z pocitu beznaděje, nebo protože nemohou. Někdo jim v tom brání, neznají svoje práva a možnosti, nevědí, co po nich bude služba chtít.

Jak konkrétně může terénní pracovník pomoci?

Vyslechnout, podpořit, ocenit, informovat, motivovat, doprovodit, doporučit…

Pracujete i s drogově závislými?

V terénu se lidem užívajícím návykové látky nevyhneme. Specializovanou péči a služby pro tyto lidi však necháváme na specializované drogové službě. Takže terénní pracovník nabídne kontakt, v tomto případě na K-centrum v Pardubicích.

Šance pro Tebe provozuje:

• Terénní program Streetwork, který vyhledává, oslovuje a podporuje mladé lidi ve věku od 12 do 26 let v Chrudimi v obtížných situacích při zdolávání cesty k dospělosti.

• Terénní program Jeskyně (ukončen 30.4.2021) , který oslovuje holky a kluky v Prachovicích ve věku 6-20 let a nabízí jim podporu a sdílení každodenních situací, asistenci při trávení volného času. Těmito činnostmi přispívá ke zlepšení jejich nepříznivé sociální situace.

„S teréňákem jsem se poprvé setkal minulý léto. Nejdřív jsem si nebyl jistej, co všechno před ním můžu říkat, ale teď mu důvěřuju. Řešil jsem s ním školu – vyhodili mne ze střední kvůli špatný docházce, tak jsem řešil, co dál. Teréňák mi poskytl informace o tom, jak přestoupit na jinou školu, taky mi říkal, jaký by to bylo, kdybych měl jen základku. Uvědomil jsem si, že bych neměl moc šancí najít nějaký zaměstnání....Občas taky zajdu do Agory, zahrát si fotbálek, pokecat s pracovníky."

„Jsem Tamara a je mi 11 a bydlím v Prachovicích. Máme malý byt a je nás doma hodně. Vůbec tam není klid, často jsem dlouho vzhůru a ve škole se mi chce spát. Poslední dobou mám dost pětek z domácích úkolů, protože mi to doma prostě nejde. Proto jsem ráda, že můžu občas vypadnout a zajít za teréňákama z Jeskyně. Pomáhají mi s úkolama v maringotce, kde na to máme klid. Do Jeskyně chodím už dlouho. Často něco vyrábíme, jezdíme na výlety, pomáhají mi se školou, ale hlavně jim můžu říct, co mě štve. Vždycky mě vyslechnou a dobře mi poradí. Nejvíc mě baví, když máme nocovačku. To přespíme v Chrudimi na klubu, kde se seznámím s novýma kámošema. Sami si uvaříme večeři, společně se najíme a potom se s pracovníkama bavíme na různý témata. Posledně jsme se bavili,jaký to je nemít školu a hledat práci. Vždycky se na ně těším.“