Nízkoprahové kluby

Co je to nízkoprahový klub pro děti a mládež?

Nízkoprahové kluby jsou určeny dětem a mládeži ve věku 6 – 26 let. Jsou alternativou k různým volnočasovým a zájmovým kroužkům. Navíc ale poskytují poradenství a sociální servis. Služby jsou poskytovány bezplatně.

Co nabízí pracovník nízkoprahového klubu svým klientům?

Pracovník nabízí bezpečný prostor klubu, možnost smysluplně strávit svůj volný čas, pomáhá řešit každodenní i životní trable, orientovat se v nastalé situaci, nabízí pomoc, podporu, pochopení.

Co znamená nízkoprahový?

Nízkoprahový znamená dostupný. A to jak finančně, tak časově a místně. Jedná se o sociální službu, která využívá formy přijatelné pro děti a dospívající, kteří by jinak žádnou službU nevyhledali. Ať už proto, že světu dospělých nedůvěřují, nebo proto, že některé služby jsou pro ně nedostupné.

Jsou tyto služby určené všem dětem?

Zákon nám ukládá pracovat s dětmi, které zažívají nebo mohou zažívat nepříznivou životní situaci. Tím jsme potenciálně ohroženi všichni, včetně dětí. Takže ano, služba je určena pro všechny děti a mladé lidi od 6 do 26 let.

Co může být nepříznivou životní situací?

Chybějící přijetí a respekt k vlastním názorům a postojům, konfliktní a ohrožující životní situace - v rodině, ve vrstevnické skupině, ve škole i na veřejnosti. Patří sem šikana, zneužívání a spousta dalších závažných věcí. To co je velkým problémem dnešních dětí je nedostatek příležitostí projevit se takový jaký skutečně jsem a zažít úspěch.

Co je důvodem pro zřizování těchto klubů?

Snaha vytvořit specializovanou službu, která je dětem a mladistvým co nejblíže v jejich každodennosti. Takovou službu, která je schopna řešit potřeby mladého člověka komplexně - od naplnění volného času a nabídky alternativ až po specializované poradenství v komplikovaných případech.

Co když někdo přijde s problémem, se kterým si pracovník neví rady?

Pracovník je v tomto případě vždy povinen klienta odkázat na jinou službu, která svým charakterem může pomoci lépe.

Služby jsou bezplatné, kdo to platí?

Jedná se o sociální služby, ty jsou dle zákona vždy bezplatné. Financovány jsou ze státního rozpočtu, místní samosprávou a stále častěji i z nadačních příspěvků a soukromých darů. Na některé činnosti, např. na cestovné či jídlo na výletě si klient může přiměřeně připlatit.

Šance pro Tebe provozuje:

• Nízkoprahový klub Agora v Chrudimi, který je určený mladým lidem ve věku 13 – 26 let a nabízí jim bezpečný prostor a vybavení k trávení volného času, podporu při realizaci aktivit a nápadů, pomoc, radu a podporu při řešení problémů.

• Nízkoprahový klub Futur v Chrudimi, Prachovicích, Hrochově Týnci a Čankovicích, který nabízí holkám a klukům ve ve věku od 6 do 26 let v lokalitě Hrochův Týnec, Čankovice a Prachovice a pro klienty ve věku od 6 do 12 let v lokalitě Chrudim - pomoc, radu a podporu při řešení problémů, se kterými se setkávají, bezpečné místo pro volný čas, podporu při realizaci jejich aktivit a nápadů. Těmito činnostmi přispívá ke zlepšení jejich sociální situace.

"Je mi 14 let a na Futur chodím celkem často už dva roky. Ze začátku mě pracovníci nechali chvíli rozkoukat a řekli mi o tom, jak to v klubu chodí, co tady můžu dělat a s čím mi můžou pomoc. Celkem mě to nezajímalo, chodil jsem do Futuru hlavně kvůli kámošům. Časem jsem zjistil, že pokec s pracovníky není vůbec špatný. Často se tady probírají dost zajímavá témata a člověk se nemusí bát se na cokoliv zeptat. Třeba posledně jsme rozebírali kouření ze všech stran a dozvěděl jsem se spoustu nových věcí. A to se mi moc líbí. Co je tu asi nejlepší, je to, když můžeme jít na nějakou akci. Posledně jsme jeli do aquaparku a druhej den přijel jeden týpek (byl to Rom jako já), kterej nám povídal o tom, jak udělal školu a vše kolem toho. Byl fakt skvělej a daleko to dotáh. Přemýšlím o tom, že po základce půjdu ještě někam do školy, abych nemusel dělat nejhorší práci. Na Futuru mám klid a cítím se tu dobře.“

„Je mi 16 a jmenuji se Denis. O klubu jsem se dozvěděl od terénních pracovníků, tak jsem sem zašel. Zkouším rapovat, už nějakou dobu, a chtěl bych s pár lidma uspořádat veřejnou zkoušku. V Agoře nejvíc využívám hudební zkušebnu, taky si tady čtu a kecám s pracovníky. Docela se divím, že s nimi můžu kecat o všem. Minule jsem s nima rozebíral kouření marihuany, často školu a hudbu.“