Komplexní podpora ohrožených rodin v lokalitách Chrudim, Prachovice, Hrochův Týnec a Chrast

Termín realizace: říjen 2017 – září 2020
Reg. číslo: CZ.03.2.60/0.0/0.0/16_064/0006257

Projekt řeší problematiku vyloučených osob ve třech vyloučených lokalitách ORP Chrudim. Řeší především provázání služeb tak, aby se logicky napojovaly a doplňovaly navzájem. Jen tak může vzniknout komplexní podpora ohrožených jednotlivců a rodin v daných lokalitách. Projekt řeší stabilizaci ohrožených rodin intenzivní podporou v jejich přirozeném prostředí, a to i pomocí oblastního poradce pocházejícího z dané SVL. Chceme pracovat s patologickými jevy, jako je alkoholismus, užívání drog, násilí, prostituce. To vše vede k ohrožení dětí a mládeže a k negativnímu ovlivnění celé komunity. Odborný pracovník rodiny v lokalitě vyhledá, aktivizuje a motivuje ke spolupráci. Po celou dobu spolupráce koordinuje podpůrné služby pro všechny členy rodiny tak, aby byla pomoc smysluplná a efektivní.

Řešíme mimo jiné i organizovanou činnost dětí z takových rodin. Chceme usnadnit vstup dětí do vzdělávacího systému a pomoci v udržení vzdělávacích návyků, zprostředkovat dětem i jejich rodičům

pozitivní zkušenost se vzděláním a pomoci odstraňovat předsudky na straně majority i minority. Vzdělávání je klíčové pro budoucí společenské i pracovní uplatnění ohrožených osob.

Sociálně vyloučeným osobám poskytujeme v rámci projektu psychologické, právní a dluhové odborné služby formou adresných konzultací či obecných workshopů, např. v oblasti hygieny a zdravotní péče.

Komplexní podporou sociálně vyloučených rodin v daných lokalitách řešíme obnovu narušených funkcí rodiny důsledkem rozvinutých patologických jevů, to vše za aktivní účasti všech členů ohrožené rodiny.

Název klíčové aktivity: Vyhledávání, aktivizace a soustavná odborná podpora ohrožených rodin směřující k obnovení funkcí rodiny

Cílem je podporovat sociální začlenění rodin z vyloučených lokalit do většinové společnosti a tím eliminovat ohrožení dítěte ve výchově a vývoji, poskytovat rodičům pomoc a podporu k zachování funkčnosti rodiny. Aktivita probíhá v přirozeném prostředí CS, a to souběžně v lokalitách Chrudim, Hrochův Týnec a okolí a Prachovice a okolí formou každodenní práce terénního sociálního pracovníka. Ve spolupráci s dalšími subjekty (OSPOD, škola, lékař, obec) vytváří podpůrnou síť služeb pro rodinu. V rámci této aktivity je klientům poskytována také právní, dluhová a psychologická podpora, dále jsou pořádány pravidelné osvětové semináře na zdravotnická, vzdělávací a finanční témata.

Název klíčové aktivity: Odborná podpora rodin v oblasti vzdělávání jejich dětí

V rámci komplexní podpory sociálně vyloučených rodin ve všech 3 lokalitách je nutné věnovat pozornost i kompetencím rodičů vůči zdravému vývoji a výchově dětí, a to za aktivní účasti celé rodiny. Klíčová aktivita zprostředkuje rodičům pozitivní zkušenost se vzděláváním jejich dětí a pomůže odstraňovat bariéry a předsudky na straně rodičů a pedagogů. Učíme rodiče odpovědnosti při přípravě jejich dětí do školy, upevňujeme v tomto ohledu rodičovské kompetence a podporujeme smysluplné trávení volného času pro celou cílovou skupinu.

Název klíčové aktivity: Sdílení příkladů dobré praxe

V rámci této klíčové aktivity realizujeme 12 kulatých stolů za účasti odborníků, kteří jsou činní v daných třech vyloučených lokalitách (Šance pro Tebe, Úřad práce Chrudim, Odbor sociálních věcí Chrudim, školská zařízení, představitelé obcí). Cílem je sdílet příklady dobré praxe, pravidelně soustřeďovat informace o podpoře rodin ze sociálně vyloučených lokalit, koordinovat odbornou pomoc těmto rodinám a tím zefektivnit proces podpory. Zároveň budou popsané příklady dobré praxe sloužit jako podklad do brožury, která je výstupem této klíčové aktivity.